Aby testament był ważnym według prawa dokumentem, musimy sporządzić go u notariusza. Nie wolno tego faktu przeoczyć - przypomina Notariusz Elżbieta Wrona-Berwid prowadząca Kancelarię Notarialną w Gliwicach. Notariusz sprawdzi i potwierdzi naszą tożsamość oraz zdolność do podjęcia decyzji o przekazaniu majątku wskazanym w dokumencie osobom (spadkobiercom). Zadba również o to, żeby nasza wola (czyli wola testatora) była wyrażona zgodnie z prawem, bez postanowień, które mogłyby się okazać nieważne.
Notariusz ma obowiązek przechowywania testamentu w bezpiecznym miejscu, tak, aby dokument nie zniszczył się ani nie zgubił.

Dobrowolnie i bezpłatnie
Dla większej pewności możemy zgłosić notariuszowi chęć rejestracji testamentu w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Da nam to gwarancję, że po śmierci spadkodawcy dokument pozostanie ujawniony bez żadnych opóźnień. Notarialny Rejestr Testamentów działa od 2011 roku. Rejestracja jest dobrowolna i bezpłatna. Informację z rejestru NORT można uzyskać jedynie notariusza. Otrzymamy ją pod warunkiem przedstawienia aktu zgonu testatora.