Często wracamy do notariusza, przekonani, że dał nam nieodpowiedni formę dokumentu. Czy to na pewno pomyłka? O to pytamy Notariusz Zuzannę Niedźwiedź z Kancelarii Notarialnej przy ulicy Leszczyńskiego 4 we Wrocławiu, kancelarianotarialna-wroclaw.pl.

Otóż niekoniecznie. Oryginał aktu notarialnego jest jeden i zawsze pozostaje do wglądu w kancelarii notarialnej. Natomiast wypisów można sporządzić nieskończoną ilość. Zawsze można zwrócić się do notariusza o sporządzenie kolejnego, jeśli zajdzie taka potrzeba.Jakie są obowiązki notariusza przy sprzedaży nieruchomości?


Notariusz przed sporządzeniem aktu notarialnego ma obowiązek poinformować o tym, że otrzymamy jedynie wypis. Jednak bywa i tak, że klienci w nerwach o tym zapominają. W końcu akt notarialny to poważna sprawa. Można za jego pomocą wykonać bardzo wiele ważnych czynności prawnych, na przykład sprzedać lub kupić mieszkanie.Jaki powinien być numer repertorium/aktu notarialnego?


Nie panikujmy również, jeżeli numer aktu notarialnego (repertorium) na pierwszej i ostatniej stronie jest odmienny. Tak powinno być. Numer na pierwszej stronie dotyczy oryginału aktu notarialnego, a na ostatniej wypisu.Co zrobić jeśli są literówki w akcie notarialnym?


Jeżeli zdarzy się literówka, to warto najpierw porozmawiać z notariuszem, czy wpływa ona na ważność prawną aktu notarialnego. Jeżeli tak, to należy sporządzić protokół z oczywistej omyłki.
W związku z tym, zanim poniosą nas emocje, lepiej się upewnić, czy to ktoś inny popełnił błąd, czy może my czegoś nie wiedzieliśmy.